IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1406433081

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

NR PROJEKTU: 138

IDENTYFIKATOR ZADANIA - GŁOSOWANIE: MI103

Budowa tężni solankowej dla Osiedli Słoneczne Wzgórze, Na Stoku, Świętokrzyskie, Szydłówek, Sady, Uroczysko, Park Dygasińskiego.

LOKALIZACJA OSTATECZNA: Dowolne miejsce które władze uznają za najbardziej atrakcyjne pod tego typu inwestycję w okolicy osiedli Słoneczne Wzgórze, Na Stoku, Świętokrzyskie, Szydłówek, Sady, Uroczysko, Park Dygasińskiego.

TYP PROJEKTU:
Inwestycyjny mały

KOSZT ZADANIA: 150 000 zł

OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM:

W ramach działania wnioskodawca wraz ze Stowarzyszeniem Przyjazne Kielce chce doprowadzić do powstania pierwszej w Kielcach, osiedlowej tężni solankowej dla mieszkańców osiedli Słoneczne Wzgórze, Na Stoku, Świętokrzyskie, Szydłówek, Sady, Uroczysko, Park Dygasińskiego. Tężnie solankowe to zazwyczaj drewniane, znakomicie komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Mini-tężnie solankowe nasycają powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i relatywnie tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście, miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza oraz w obliczu starzejącej się populacji naszego miasta. Projekt zakłada budowę wolno stojącego, estetycznego, wkomponowanego w otoczenie budynku, z zagospodarowanie okolicznego terenu, w szczególności w zieleń, ścieżka spacerowa i ławeczki, tak by osoby chcące skorzystać z atrakcji mogły to uczynić w komfortowych warunkach, korzystając równocześnie z uroków przyrody. Tężnie wytwarzają wokół siebie przypominający morski mikroklimat nasycając powietrze mgiełką solankową. Wg badań - godzina pobytu (najlepiej w formie spaceru) wokół tężni, odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem. W ostatnich latach mamy ogromny boom na tego typu inwestycje w Polsce i w każdym miejscu stają się one jednymi z najbardziej atrakcyjnych i odwiedzanych przez mieszkańców lokalizacji pozytywnie wpływając nie tylko na zdrowie, ale i wizerunek okolicy.

REALIZACJA PROJEKTU

STATUS REALIZACJI PROJEKTU:
zakończony

DOTYCHCZAS PONIESIONE NAKŁADY: 149 988 zł

OPIS REALIZACJI PROJEKTU:

Projekt zrealizowany.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA REALIZACJĘ:
Ewelina Surma

NR TELEFONU:
413676681

E-MIAL:
ewelina.surma@um.kielce.pl