IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1406433081

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

Wodny plac zabaw dla dzieci

IDENTYFIKATOR ZADANIA : DI57

TYP PROJEKTU:
Inwestycyjny duży

PROPONOWANA LOKALIZACJA
Skwer osiedle Ślichowice przy ul. Kazimierza Wielkiego obok siłowni miejskiej (działka 420/31 obręb 0009)

KOSZT ZADANIA :
2500000.00

OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM
PROJEKT ZAKŁADA UTWORZENIE W PARKU im. SZARYCH SZEREGÓW LUB PRZY SILNICY LUB NA SKWERZE SENDLEROWEJ LUB PRZY PARKU MIEJSKIM (LUB W INNEJ, WSKAZANEJ PRZEZ MIASTO LOKALIZACJI - TO NIE MUSI BYĆ DOKŁADNIE KTÓREŚ Z TYCH MIEJSC, WAŻNE BY TAKI PARK POWSTAŁ) ATRAKCYJNEJ POWIERZCHNI REKREACYJNEJ DLA CAŁYCH RODZIN W POSTACI PIERWSZEGO W KIELCACH WODNEGO PLACU ZABAW. Ostatnie lata są okresem prawdziwego wysypu wodnych parków zabaw w Polsce, budowanych w ramach budżetów obywatelskich. Jeden z pierwszych powstał w Będzinie, kolejne m.in. w Krakowie i Katowicach. Inspiracją dla pomysłodawców projektu był pierwszy w Polsce WODNY PARK ZABAW DLA DZIECI w Tychach, wielokrotnie doceniany w kraju i zagranicą za stworzenie atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni zabaw dla dzieci oraz świetne wkomponowanie w naturalny krajobraz. W ciepłe dni jest on oblegany przez dzieci, stanowiąc główną wodną atrakcję miasta.
WODNY PLAC ZABAW to przestrzeń z urządzeniami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą bezpiecznie się bawić mocząc i chlapiąc. Na placu zostanie wydzielona strefa dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę takimi, jak wodne owady czy kwiaty oraz strefa dla dzieci starszych, z tryskającymi pętlami, gejzerami czy armatkami wodnymi. Dzięki bezpiecznej, antypoślizgowej posadzce umieszczonej w niecce z placu będą mogły korzystać nawet małe dzieci. Ze względu na brak stojącej wody na placu nie jest wymagany ratownik. Dookoła niecki zostanie utworzony ciąg ławeczek i małej architektury z siedziskami dla rodziców i opiekunów.
UZASADNIENIE PROJEKTU. Projekt zakłada wkomponowanie wodnego placu zabaw w istniejące już założenie. Projekt zakładał będzie rewitalizację dość zaniedbanej części parku poprzez stworzenie atrakcyjnej powierzchni rekreacyjnej dla całych rodzin, która pozwoli połączyć istniejący już teren z nową inwestycją, tworząc niezwykły WODNY PLAC ZABAW. To jak bardzo miastu potrzebny jest tego typu obiekt pokazują przykłady wodotrysków na Rynku Kielc i przy Parkingu Centrum, gdzie dzieci bawią się tryskającą wodą i korzystają z nich jakby to był plac zabaw – choć nie takie było pierwotne zamierzenie twórców, a ze względów sanitarnych kąpiel w takich miejscach jest zakazana. Powstanie nowoczesnego, dedykowanego dzieciom wodnego parku zabaw sprawiłoby, że rodziny z dziećmi z całego miasta mogłyby skorzystać w sposób bezpieczny z kąpieli wodnej zamiast korzystać z niestrzeżonych kąpielisk, czy fontann. Co ważne, atrakcja ta będzie bezpłatna i ogólnie dostępna dla wszystkich mieszkańców Kielc i turystów, a przy tym położona w bardzo dogodnym, kojarzącym się z wypoczynkiem, punkcie miasta. Inwestycja ta na pewno pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek parku, ale również wpłynie pozytywnie na wizerunek okolicy oraz Kielc jako miasta przyjaznego dzieciom – gdyż na terenie całego województwa nie ma tego typu obiektu. Wodny plac zabaw będzie wyposażony w zautomatyzowane urządzenia, które łączą w sobie różnorodne, naturalne ruchy wody i zapewniają jednocześnie bezpieczne środowisko rekreacyjne, które nie wymaga nadzoru ratownika.