NR PROJEKTU: 160
IDENTYFIKATOR ZADANIA - GŁOSOWANIE: N076
Odnawialne źródła energii. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Kielc.
LOKALIZACJA OSTATECZNA: miasto Kielce
TYP PROJEKTU:
Nieinwestycyjny
KOSZT ZADANIA: 30 000 zł
OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM:
Projekt „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Kielc” przewiduje 4 bezpłatne szkolenia dot. odnawialnych źródeł dla 200 zainteresowanych tematem mieszkańców Kielc.
Odnawialne źródła energii stanowią ważny element zrównoważonego rozwoju, przynoszącym wymierne efekty ekonomiczno-ekologiczne.
Projekt ma na celu dostarczenie wiedzy jak największej liczbie mieszkańców Kielc. Tego typu projektów – bezpłatnych – nie ma w Polsce. Miasto Kielce realizując tego typu projekt, dostępny dla ogółu, zainteresowanych mieszkańców, może być liderem w tej dziedzinie w kraju.
Szkolenie polecane będzie szczególnie dla osób, które chcą zapoznać się z rodzajami odnawialnych źródeł energii (OZE), budownictwem energooszczędnym oraz dla osób które w sposób praktyczny chcą policzyć ile poszczególne rodzaje OZE przyniosą oszczędności.
Szkolenie poprowadzą wykładowcy z jednej z kieleckich wyższych uczelni zajmujący się tematyką od lat.
Dodatkową zaletą szkolenia będzie obiektywne porównanie wszystkich rodzajów OZE wraz z ich mocnymi i słabymi stronami.
Kurs będzie wyróżniał się praktyką i obiektywnością. To ważne. Obecnie na rynku mamy do czynienia praktycznie tylko i wyłącznie ze "szkoleniami produktowymi" coraz to kolejnych sprzedawców produktów OZE. Z przekazem pełnej wiedzy w sposób obiektywny nie ma to nic wspólnego.
CEL SZKOLENIA
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą:
• Znali rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii oraz instalacji wykorzystujących OZE.
• Umieli określić potrzeby energetyczne obiektu.
• Znali zasady doboru urządzeń instalacji OZE.
• Samodzielnie wykonywać obliczenia efektywności ekonomicznej instalacji.
PROGRAM SZKOLENIA
1. Uwarunkowania prawne, formalne i ekonomiczne
Podstawowe pojęcia i definicje. Rodzaje OZE oraz instalacji wykorzystujących OZE. Rola OZE w strategii energetyczno-klimatycznej Polski i UE. Podstawowe regulacje prawne związane z instalacjami OZE. OZE w opracowaniach o charakterze audytu energetycznego. Systemy wsparcia ekonomicznego.
2. Określenie potrzeb energetycznych obiektu
Metody obliczania zapotrzebowania ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach. Szacowanie zapotrzebowania energii elektrycznej.
3. Instalacje OZE wytwarzające ciepło
Pompy ciepła, kolektory słoneczne. Podstawy fizyczne systemu, charakterystyka elementów składowych, zasady doboru urządzeń, przykładowe schematy technologiczne. Omówienie rzeczywistych instalacji OZE.
4. Instalacje OZE wytwarzające energię elektryczną
Instalacje fotowoltaiczne, mikroelektrownie wiatrowe. Podstawy fizyczne systemu, charakterystyka elementów składowych, zasady doboru urządzeń, przykładowe schematy technologiczne. Warunki współpracy z systemem elektroenergetycznym.
5. Przykłady obliczeniowe
Obliczenia w postaci arkuszy kalkulacyjnych. Obliczanie zapotrzebowania ciepła w budynku. Obliczanie ilości energii wytwarzanej w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii zintegrowane z budynkami (energia słoneczna na potrzeby ciepła i energii elektrycznej, energia wiatru) i określenie możliwości wykorzystania tej energii w budynku (a także ryzyko powstawania nadwyżek energii, których nie można zagospodarować na potrzeby budynku). Dobór instalacji kolektorów słonecznych. Określanie sprawności instalacji. Obliczenia w zakresie efektywności ekonomicznej. Dobór instalacji fotowoltaicznej. Porównanie kosztów zaopatrzenia budynku w energię z instalacji OZE oraz opartych na paliwach kopalnych.
REALIZACJA PROJEKTU
OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA REALIZACJĘ:
NR TELEFONU:
E-MIAL: