IDENTYFIKATOR ZADANIA - GŁOSOWANIE : N67
NAZWA PROJEKTU:
Za bezdomność kotów się złapmy. Kielce pomagają.
OSTATECZNA LOKALIZACJA ZADANIA: Kielce
TYP PROJEKTU:
NIEINWESTYCYJNY
KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 30 000.00 zł
OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM:
Świadomość roli kastracji w ograniczaniu skali bezdomności kociej w Kielcach bardzo wzrosła. Kielczanie chętnie angażują swoje wysiłki w pomoc kotom wolno żyjącym. W Kielcach społeczni opiekunowie kotów wolno żyjących mają możliwość skorzystania z bezpłatnych zabiegów kastracji. Problemem dla wielu z nich jest brak dostępu do klatek łapek, które pozwolą odłowić kota na zabieg w sposób bezpieczny i dla człowieka i dla zwierzęcia. Ten projekt dałbym im możliwość skutecznego i bezpiecznego odłowienia tych zwierząt oraz zadbania o higienę całego procesu.
Projekt zakłada zakup specjalistycznego sprzętu do odłowu zwierząt oraz do dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni: profesjonalnych automatycznych klatek łapek sterowanych pilotem, opadających klatek łapek typu "drop", klasycznych i trwałych klatek z zapadką, bezpiecznych transporterów oraz ozonatorów i lamp biobójczych UV-C.
Pula talonów na kastracje kotów wolno żyjących daje możliwość bezpłatnych zabiegów oraz przetrzymania zwierzęcia w lecznicy (jeśli osoba zgłaszająca się z kotem nie ma możliwości właściwie się nim zaopiekować). Jest to znaczne wsparcie dla tych kielczan, którzy jako społeczni opiekunowie kotów, czyli wolontariusze niezrzeszeni działają na rzecz zmniejszania bezdomności kociej w naszym mieście. Przy tej skali zjawiska, jaką mamy obecnie, taka bezinteresowna pomoc prywatnych osób jest bardzo potrzebna. Niezbędne jest także umożliwienie takim osobom czy grupom dostępu do profesjonalnego sprzętu do odławiania kotów. Projekt ten jest więc spójny z innymi projektami dot. talonów na kastrację bezdomnych kotów i pozwoli dostarczyć narzędzia do bezpiecznego i skutecznego odławiania kotów mieszkańcom Kielc, zainteresowanych losem kotów wolno żyjących w naszym mieście i podejmującym działania dla zmniejszenia skali bezdomności. Odławianie kotów wolno żyjących na kastracje z użyciem zakupionego w ramach projektu klatek łapek będzie się odbywało na terenie całego miasta Kielce.
Z zakupionego sprzętu będą mogli skorzystać również mieszkańcy Kielc poszukujący swoich zaginionych zwierząt. Niestety praktycznie codziennie pojawiają się informacje o kotach, które uciekły. Nawet jeśli uda się szybko namierzyć takie zwierzę, to pojawiają się problemy z jego schwytaniem, bo najczęściej wystraszone i zestresowane ucieka na widok człowieka. Dlatego tak ważne jest by mieć w takich sytuacjach możliwość użycia specjalistycznego sprzętu do odłowu zwierząt.
Projekt zakłada zakup profesjonalnych klatek łapek automatycznych na pilota, klatek łapek typu drop oraz tradycyjnych żywołapek o solidnej, metalowej konstrukcji. Różnorodność narzędzi do odławiania kotów bezdomnych pozwoliłaby społecznym opiekunom działać skuteczniej w każdych prawie okolicznościach, terenie i warunkach atmosferycznych. W tradycyjnych żywołapkach zwierzę musi uruchomić mechanizm zapadkowy, musi stanąć na zapadce. Zdarza się, że koty omijają zapadkę bądź są za lekkie, by ją uruchomić, jak np. kocięta. Automatyczna klatka łapka na pilota pozwala osobie łapiącej zdecydować, kiedy zamknąć klatkę. Nie pozostawia całego procesu szczęściu i przypadkowi. Klatka automatyczna w stadach kotów bezdomnych, gdzie sukcesywnie odławiane są koty na kastrację, pozwala uniknąć stresu zwierząt np. już wykastrowanych, których nie chcemy łapać, a weszły do klatki. Opadająca klatka-łapka typu drop, umożliwia odławianie tych najsprytniejszych i najbardziej czujnych, które nie wejdą do zwykłej klatki. Pozwala na uruchomienie spadania dokładnie wtedy gdy koty, które mają być złapane, są pod klatką.
Zakupione ozonatory i lampy biobójcze UV-C umożliwiłyby profesjonalne odkażanie samochodów transportujących zwierzęta oraz pomieszczeń, klatek i transporterów, w których przebywały zwierzęta. Zapobiegałoby to rozprzestrzenianiu się groźnych chorób zakaźnych, w tym wirusowych, jak na przykład panleukopenia u kotów. Wirus wywołujący tę chorobę może przetrwać w niesprzyjającym środowisku, poza organizmem kota bardzo długo, około pół roku, lub nawet dłużej i nadal zarażać. Możliwość skorzystania z takiego sprzętu również zaoszczędziłaby stresu i obaw osobom chcącym pomóc chorym bezdomnym zwierzętom, a bojącym się, że mogą czymś zarazić swoich prywatnych podopiecznych.
Odbiór i transport kota bezdomnego przez opiekuna społecznego odbywa się w transporterze plastikowym, stąd w projekcie przewidziany jest również zakup większej ilości takich transporterów. Musi on zapewniać bezpieczne przewiezienie kota i uniemożliwić zwierzęciu wydostanie się z niego i ucieczkę. Transporter musi być wytrzymały i posiadać zamknięcie między dnem a dachem oraz wbudowaną rączkę.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Dzięki realizacji projektu możliwa będzie pomoc zwierzętom na szerszą skalę, a profesjonalny automatyczny sprzęt, sterowany na pilota umożliwi efektywniejsze działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie bezdomności wśród kotów oraz dbanie o ich zdrowie. Ten jednorazowy wydatek na specjalistyczny sprzęt, przez długie lata umożliwi efektywniejsze działania mieszkańcom Kielc społecznie opiekującym się kotami bezdomnymi.
OPIS DZIAŁAŃ:
Zakup i udostępnienie sprzętu do odławiania kotów wolno żyjących na zabiegi kastracji: 1) Automatyczne klatki łapki sterowane pilotem 2) Automatyczne klatki łapki typu drop sterowane pilotem 3) Klasyczne klatki łapki z mechanizmem na zapadkę 4) Lampy bakterio- i wirusobójcze UV-C 5) Ozonatory 6) Transportery plastikowe
Klatki łapki powinny być wielkości mieszczącej się do przeciętnego samochodu osobowego. Ozonatory powinny być o parametrach pozwalających odkazić co najmniej samochód, którym przewożone było chore zwierzę. Lampy UV powinny być poręczne, przenośne, umożliwiające swobodne przemieszczanie i bezproblemową dezynfekcje zarówno wnętrza samochodu, pomieszczenia w którym było zwierzę, jak i klatek czy transporterów do przewozu zwierząt. Transporter musi być wytrzymały i posiadać zamknięcie między dnem a dachem oraz wbudowaną rączkę.