Przyroda nasz Przyjaciel – Magiczny Ogród Doświadczeń
PROPONOWANA LOKALIZACJA
Projekt zlokalizowany jest na terenie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 przy ul. Barwinek w Kielcach, na fragmentach działek o nr ew. 1143/3, obręb geodezyjny nr 0024
KOSZT ZADANIA PRZED WERYFIKACJĄ
150000.00 zł
RODZAJ PROJEKTU
ZIELONY
OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM
Dzięki głosom mieszkańców naszego miasta na terenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr. 1 w Kielcach na osiedlu Barwinek powstanie nowa strefa edukacyjno - rekreacyjna. Tematem przewodnim tego miejsca będzie edukacja przyrodnicza – głównie botaniczna i ornitologiczna. Będzie to miejsce edukacji przyrodniczej dla dzieci – uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 i Samorządowego Przedszkola nr 39, ale również miejsce przyjemnego spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych – mieszkańców Kielc, w tym głównie mieszkańców osiedla Barwinek.
Funkcje edukacyjne pełnić będą strefy zawierające różnorodne rośliny - byliny, kwiaty, zioła, krzewy i drzewa, w tym gatunki owocujące.
Zioła posadzone zostaną w strefie z wyniesionymi rabatami skrzyniowymi, tak aby łatwiej można było do nich sięgnąć, również osobom o ograniczeniach ruchowych.
Drugą zaplanowaną funkcją tej przestrzeni jest funkcja rekreacyjna, czemu będzie sprzyjać mnogość barw roślin, ich zmieniające się kolory w ciągu całego okresu wegetacji. Podobnie oddziaływać będą zapachy w szczególności części gdzie uprawiane będą zioła.
Na zmysł słuchu wpłyną szumy traw oraz dźwięki ptaków przylatujących do karmników.
Dopełnieniem całości będzie łąka kwietna oraz alejki z różnego rodzaju nawierzchni, oddziaływujące sensorycznie na odwiedzające to miejsce osoby.
Ogród podzielony będzie na strefy, pomiędzy którymi prowadzić będą ścieżki z naturalną nawierzchnią. Wśród trójkątnych stref powinny znaleźć się miejsca z nasadzeniami bylin i cebul kwiatów wieloletnich, strefa z krzewami owocnymi, roślinami uprawnymi - w tym z ziołami, a także miniaturowy sad z drzewami owocowymi oraz łąka kwietna.
Przy każdej strefie znaleźć powinna się tablica informacyjna z informacjami na temat posadzonych roślin.
Na terenie ogrodu nie może zabraknąć elementów małej architektury, w tym ławek, kosza na śmieci z możliwością segregowania odpadów. Jedna z ławek powinna być ławką solarną z wbudowanymi miejscami do ładowania telefonów, ale również z czujnikiem smogu, aby użytkownicy tego miejsca mogli sprawdzać jak zmienia się jakość powietrza w rożnych porach roku. Jednym z ważniejszych elementów ogrodu będą karmniki dla ptaków i tablice informujące o gatunkach bytujących w przestrzeniach miejskich oraz rekomendowanych sposobach dokarmiania. Planuje się również zbudowanie miejsc – schronień dla jeży, gdzie będą mogły spokojnie przetrwać zimę Ta zielona przestrzeń będzie stanowić poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, a także wyjątkowe miejsce na spędzenie czasu przez rodziny, w tym seniorów z wnukami spędzającymi czas w zielonych przestrzeniach osiedla Barwinek. Jednocześnie aleja prowadząca z osiedla na teren Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i Biblioteki miejskiej zyska na atrakcyjności.
OPIS DZIAŁAŃ:
Zakłada się konieczność przeprowadzenia prac koncepcyjnych – projektowych oraz etapy wykonania. Niezbędne będzie przygotowanie projektu przestrzennego ogrodu - adaptacja, wyrównanie terenu - wydzielenie terenu przeznaczonego na stworzenie edukacyjnego ogrodu - wydzielenie stref edukacyjnych - wytyczenie ścieżek z materiałów naturalnych - zakup nasion, cebulek, sadzonek, krzewów, drzewek - instalacja tablic informacyjnych i edukacyjnych - montaż ławek, solarnej ławki z funkcją monitorowania poziomu smogu oraz kosza na śmieci z możliwością segregacji - zakup narzędzi ogrodniczych i sprzętu do pracy w ogrodzie oraz odpowiedniej szafy / regału do ich przechowywania, - zakup i montaż karmników i budek lęgowych dla ptaków, schronów dla owadów zapylaczy oraz budek schronień zimowych dla jeży - stworzenie łąki kwietnej
ZAŁĄCZNIK : Załącznik 1 do wniosku
ZAŁĄCZNIK : Załącznik 2 do wniosku