IDENTYFIKATOR ZADANIA : N41
TYP PROJEKTU:
Nieinwestycyjny
PROPONOWANA LOKALIZACJA
Plac Artystów, Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury, Dom Kultury "Zameczek", Baza Zbożowa
KOSZT ZADANIA :
30000.00
OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM
Obserwując od wielu lat młodzieżowy teatralny ruch amatorski zauważam spychanie na margines kultury ich działań. Młodzieżowe Teatry działające przy Państwowych Instytucjach Kultury niezbyt chętnie wychodzą poza mury instytucji, natomiast grupy teatralne działające poza instytucjami nie mają możliwości prezentowania swoich spektakli. W przestrzeni teatralnej istnieją młode grupy teatralne, które tworzą spektakle dla młodych ludzi, mówiące o problemach młodych ludzi, językiem młodych ludzi.
Celem mojego Projektu jest stworzenie miejsc do prezentacji takich spektakli w ramach projektu „Teatr po lekcjach”. Z tego projektu mogłyby korzystać osoby skupione w grupach nieformalnych oraz innych fundacjach i stowarzyszeniach. „Teatr po lekcjach” to inicjatywa, która jest skierowana do uczniów kieleckich szkół średnich i jest alternatywnym sposobem spędzania czasu wolnego w gronie rówieśników. Projekt „Teatr po lekcjach” wypełni niszę pomiędzy odbiorcami sztuki, którą proponuje Teatr Laki i Aktora „Kubuś”, a repertuarem Teatru im. Żeromskiego. W Kielcach istnieje organizacja pozarządowa, które od wielu lat zajmuje się teatrem młodzieżowym i można skorzystać z jej doświadczenia.
Mój projekt przewiduje wykorzystanie istniejących przestrzeni teatralnych w Kielcach zarządzanych przez Miasto do prezentacji różnorodnych form teatralnych. Scena Domu Kultury Zameczek przeznaczona będzie do monodramów i małych form teatralnych. Na Placu Artystów będzie można prezentować spektakle plenerowe, a w razie niepogody przenosić je na teren Bazy Zbożowej. Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury będzie przeznaczona do prezentacji spektakli wieloobsadowych.
W ramach projektu będzie można zaprosić minimum 10 zespołów teatralnych z Kielc i gościnnie z całej Polski - prezentujących spektakle w różnych technikach teatralnych na przestrzeni całego 2020 roku.
Przedstawienia teatralne będą realizowane do wyczerpania budżetu w wysokości 30000,00 zł. W tym budżecie powinna się znaleźć kwota przeznaczona na promocje i reklamę, (druk plakatów i programów teatralnych), rozplakatowanie na komercyjnych i miejskich miejscach ogłoszeniowych oraz na terenie kieleckich szkół średnich, łącznie jednorazowo 30 sztuk plakatów. Jeżeli spektakl plenerowy będzie wymagał oświetlenia, nagłośnienia oraz technicznej pomocy, kwoty te będą również wliczane w budżet. Każdy zespół teatralny z poza Kielc, który będzie prezentował spektakle w ramach projektu otrzyma całodzienne wyżywienie oraz nocleg, a także zostaną mu zwrócone koszty przyjazdu.
Weryfikacją zespołów teatralnych zajmie się Urząd Miasta powołując Komisję lub zlecając odpowiedniej organizacji pozarządowej. Młodej widowni będą prezentowane wartościowe spektakle mówiące o problemach współczesnego świata i komentujące ten świat, które dla wszystkich chętnych będą ogólnie dostępne - ponieważ wstęp będzie bezpłatny. Jeżeli widzami będą chcieli być również dorośli mieszkańcy Kielc będą mieli wstęp wolny, jedynym ograniczeniem będzie liczba miejsc na spektakle w salach teatralnych. Problem ten rozwiążą wydawane bezpłatne wejściówki. Młodzi ludzie spędzający czas w teatrze będą mieli możliwość obcowania z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, prowadzenia ciekawych dyskusji, konfrontowania swojej wiedzy.
Dla wszystkich mieszkańców Kielc będzie to dodatkowa oferta kulturalna. Przedstawiony przeze mnie projekt „Teatr po szkole” może uzupełniać miejskie imprezy takie jak: Dzień Dziecka, Święto Kielc, rozpoczęcie roku szkolnego, itp.